גרעין צופי ים

צופי ים הינם הזרוע החינוכית הימית של תנועת הצופים.

הש"ש פועלים.ות לקידום ההדרכה ופרויקטים חינוכיים על ידי פעילות ייחודית המשלבת חינוך דרך הים, הכוללת בעיקרה פעולות חוף והפלגות בסירות. הש"ש בצופי ים הינם.ן הכוח המניע והמפעיל של חינוך לערכים דרך הים על שלל צורותיו.

גרעין צופי ים מחולק ל-9 קומונות אשר פועלות ב-9 שבטים בארץ: אשדוד, ראשון לציון, בת ים, יפו, תל אביב, הרצליה, נתניה, חיפה וכנרת.
כל קומונה פועלת במישור השבטי ובמקביל גם בתחומי התנדבות שונים.
מוקדי הפעילות העיקריים של צופי הים הם בימי שלישי ושישי/שבת.
כל ש"ש מקבל תחום אחריות בשבט גם במישור ההדרכתי וגם במישור הריכוזי, וכן אחריות על תחומי אחזקה שונים בשבט. בנוסף כל ש"ש מתנדב.ת במסגרות נוספות כגון פרויקט עוגן לחיים (תכנית המשלבת עבודה עם נוער בסיכון וצרכים מיוחדים), התנדבות בבתי ספר ועוד.
הקומונה מלווה מבחינה משימתית על ידי מרכז.ת שבט ואילו הליווי החברתי על ידי רכזת הגרעין.

אם את.ה מתעניין.ת בחינוך דרך הים, עבודה בסביבה מאתגרת ואינטנסיבית, תרומה לקהילה בצורות שונות, חונכות אישית במקביל לתהליכים רחבים, התנדבות משמעותית עם קבוצות צרכים מיוחדים ונוער בסיכון, התפתחות קבוצתית כמו גם פיתוח אישי, כל אלה הם רק קצה המזלג של שנת שירות בצופי הים.

"בתור ש"ש בבת ים ניהלנו את כל השבט ברמת הגדודים, הדרכנו קבוצות של נוער בסיכון וצמי"ד, היינו עם השכב"ג כל יום בשבט (השבט פתוח כל יום), הפלגנו איתם באמצע שבוע, ואפילו סתם ישבנו לעשות איתם שיעורי בית. החוויה הייתה מטורפת. הרגשתי שאני נמצאת שם בתור אחות גדולה להרבה שכבגיסטים שאין להם את זה באף מסגרת, הייתי באה אליהם הביתה וסתם יושבת לדבר איתם על החיים. זו הייתה שונה כ"כ משמעותית עבורי, וגם ברמה האישית – לחיות בקומונה, להתנהל כלכלית, לחיות חיי קבוצה, ולגור מחוץ לבית, מאתגר אבל כל כך מבגר. הגעתי לצבא בוגרת ומוכנה יותר מאחרים. וגם היום אני מרגישה שזה פוגש אותי בכל מקום שאני הולכת אליו, זה חלק מקורות החיים שלי ונקודת זכות בשבילי".
מעיין, בוגרת ש"ש בצופי ים.

דברו איתנו

אלה יליץ – elaj@zofim.org.il