גרעין החיים המשותפים

"הצופה הבוגר יפעל מתוך סובלנות וקבלת האחר, ליצירת מכנה משותף וערבות הדדית בין שונים-שווים בחברה הישראלית.. ופועל לשמירה על כבוד האדם וחירותו ולשמירה על זכותם של כל פרט וקבוצה לקיום אורח חיים על פי אמונתם"
תנועת הצופים זו תנועת הנוער היחידה בישראל שחרטה על דגלה לפתוח את פעילותה לכלל האוכלוסיות בחברה הישראלית. הגרעין הוקם כמענה לצו השעה בחברה הישראלית, ובהמשך לתפיסה של השבטים המעורבים לדתיים וחילוניים בהם.ן יכול.ה כל חניך.ה לקיים את אורחות חייו.ה ולהתחנך לאורם. הגרעין הוקם מתוך אמונה ביכולת של שמיניסטים.ות שיוצאים.ות לחיי עצמאות לראשונה, לפגוש ולחיות ביחד עם שמיניסטים.ות שגדלו במקום, בחברה ובאמונה שונה משלהם.ן. מתוך שונות זו, השאיפה לקיים גרעין שעונה על צו השעה בחברה הישראלית ולקדם את העיסוק בסוגיות אלו בתנועת הצופים ובמרחבי הפעילות של הגרעין. השוויון, הלמידה, הרצון ללמוד אחד.ת מהשני.ה ולהתקדם יחד לחברה שיש בה אחדות אבל לא אחידות.
כיום הש"ש של גרעין החיים המשותפים מתגוררים בקריית יובל בעיר ירושלים, שכונה מעורבת של דתיים.ות וחילונים.ות. הם.ן פועלים.ות בבית החולים הדסה עין כרם, אשר מכיל את כל מגוון האוכלוסיות בחברה הישראלית, וכן במשימות נוספות בירושלים וסביבותיה. שם הם.ן יוצרים.ות חיבורים מעניינים מתוך הלמידה שלהם.ן ביחד ומתוך ערכי הצופים עליהם גדל.
למי מתאים גרעין החיים המשותפים?
הגרעין מתאים לשמיניסטים.ות מכלל שבטי תנועת הצופים- שבטים חילוניים, דתיים ומעורבים, שמחוברים.ות לערכיה ורואים.ות בהמשך הפעילות בצופים כדרך הגשמה והרחבה של פעילותם.ן בשבט אל כלל החברה הישראלית. הגרעין מתאים לשמיניסטים.ות שמעוניינים.ות ורואים.ות חשיבות בחיים המשותפים של דתיים.ות וחילונים.ות יחד, מה שמחייב יכולת להחזיק בערכים של כבוד, קבלה ורצון לחיות ביחד כאשר כל ש"ש ת.יוכל לחיות על-פי אורח חייו.ה.

המשימה של הגרעין:
המשימה של קומונת החיים המשותפים בקריית יובל;
1. פעילות חברתית, חונכות אישית וסיוע לימודי לילדים המאושפזים בבית-הספר של בית החולים הדסה עין-כרם.
2. פעילות בנושא 'החיים המשותפים' וחיבורים בחברה הישראלית ברחבי בית-החולים.
3. פעילות התנדבותית במחלקות שונות בבית החולים עפ"י בחירה- עמותת "ביקורים"- עמותה שמשמחת ומבקרת חולים בודדים, התנדבות במחלקה הגריאטרית, העברת פעילות שבועית לסיירת "המחזור"- א/נשים בעלי/ות הנמכה גוקניטיבית שעובדים בבית החולים בגריסת הנייר.
4. הובלת מיזם "גרעני אודי" בעיר ירושלים- קבוצות של בני נוער דתיים וחילוניים הפועלים בשכונות ירושלים ביחד למען מטרה משותפת (מפגשים קבועים אחת לשבוע ופרויקטים לאורך השנה).
5. הדרכת שכבה בשבטים הדתיים, החילוניים והמעורבים בהנהגות ירושלים ויהודה.
6. שותפות בארגון והובלת מפעלים תנועתיים המקדמים את ערך החיים המשותפים ואיחוי השסעים בחברה הישראלית.
7. העברת פעולות וסמינרים בשבטי התנועה העוסקים בזהות יהודית-ישראלית, חינוך פוליטי, סוגיות בוערות בחברה הישראלית.
8. פיתוח תוכן בנושא 'החיים המשותפים' בתנועת הצופים.
9. שותפות במיזמים המקדמים 'חיים משותפים' בשכונת קרית יובל כמו- קבלות שבת קהילתיות, פעילות פתיחת חודש קהילתית, גינה קהילתית ועוד.

ימי א' מוקדשים לימי הכשרה בנושאים שקשורים למשימת החיים המשותפים הן במובן העשרתי והפיתוח האישי של כל ש"ש כמו לימוד מעמיק סביב סוגיות של זהות יהודית- ישראלית, סובלנות, איחוי שסעים ועולם החיים המשותפים, והן במובן המקצועי למשימה כמו מפגשים עם קבוצות בחברה הישראלית, ביקורים במקומות משמעותיים למשימה ועוד.

דברו איתנו

שירה סמואל – shirasc@zofim.org.il